Meckel divertikülü

5 yaş altı çocuklarda en sık görülen belirti divertikülün mide asidi salgılaması ile ince bağırsakta gelişen ülserlerin neden olduğu kanamadır. Bağırsak tıkanıklığı daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde daha sık görülür.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-11-03 22:43:55
Güncellenme Tarihi

Meckel Divertikülü nedir ?

Meckel divertikülü gerçek bir divertiküldür. İnsanların yaklaşık % 2'sinde ortaya çıkan gastrointestinal sistemin en yaygın doğumsal anomalisidir.

Vitellin kanalının eksik obliterasyonundan kaynaklanır ve ileumun antimezenterik sınırının konjenital kesilmesinden oluşur. Genellikle ileoçekal kapağın 100 cm içinde bulunur ve sıklıkla heterotopik mide dokusu, pankreas dokusu veya her ikisini birden içerir.

Belitiler nadirdir ancak bağırsak kanaması, bağırsak tıkanması ve iltihaplanmayı ( divertikülit ) içerir.

Meckel divertikülünün belirtileri nelerdir?

Meckel divertikülünün belirtileri genellikle bir çocuğun yaşamının ilk yıllarında ortaya çıkar. Nadir olarak yetişkinlikte de ortaya çıkabilir.

Belirtiler şu şekilde gelişebilir:

  • Gastrointestinal kanama (dışkıda kan veya dışkının tamamen siyahlaşması görülebilir).
  • Karın ağrısı ve kramp.
  • Göbek deliği yakınında hassasiyet veya ağrı.
  • Bağırsakların tıkanması, bağırsak içeriğinin geçmesini engelleyen bir tıkanıklık oluşabilir. Bu ağrı, şişkinlik, ishal, kabızlık ve kusmaya neden olabilir.
  • Divertikülit (bağırsak duvarının şişmesi).

5 yaş altı çocuklarda en sık görülen belirti divertikülün mide asidi salgılaması ile ince bağırsakta gelişen ülserlerin neden olduğu kanamadır. Bağırsak tıkanıklığı daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde daha sık görülür.

Çocuğunuzda yukarıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, hemen çocuk doktorunuza veya sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.