Lumbago

Yapılan çalışmalarda duruş bozukluklarının, ani hareketlerin, öksürmenin ya da hapşırmanın Lumbago oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir.
Fizik Tedavi Bölümü
Hangi Bölüm
2022-10-24 23:33:15
Güncellenme Tarihi

Lumbago nedir ?

Lumbago, genellikle sırtın alt kısmında bel bölgesine yakın yerde hissedilen şiddetli ağrı olarak tarif edilir.

İnsanlar genelde bir iş yaparken bel bölgesinde bir ağrı hissederler ve bu ağrı kalçaya kadar yayılmaktadır. Lumbago hastalığının ortada belirli bir nedeni olmamasına rağmen bel bölgesinde yer alan sinirlerin ve kasların aşırı derecede gerilmesi bölgede disk kayması yaşanması ya da bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki eklemlerin aşırı derecede zorlanması ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bu hastalık durumunda ağrılar akut ya da kronik olabileceği gibi, hastalık tüm yaş grubunu kapsayabilmektedir. Geçmiş dönemlerde uzmanlar Lumbago hastalığının soğuk ve nemli ortamda yaşayan kişilerde görülen romatizma ile ilişkilendirmişlerdir.

Yapılan çalışmalarda duruş bozukluklarının, ani hareketlerin, öksürmenin ya da hapşırmanın Lumbago oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir. Bahsedilen verilerden sonra teknolojinin gelişmesi ve Tıp alanının ciddi ölçüde ilerleme kaydetmesi, Lumbago teriminin daha net ve anlaşılır şekilde ifade edilmesini sağlamış durumdadır.

Lumbago Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kişilerde bel ağrısının tetiklenmesine neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Fakat bel ağrısının en yaygın görülen bazı halleri de bulunmaktadır. Bu durumlar ve teşhis terimlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

Lumbago Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lumbago hastalığının bel ağrısı dışında önemli birtakım belirtileri bulunmaktadır Lumbago belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

  • Kasıklara, Kalçaya ve uyluk arkasına yayılan bel ağrısı.
  • Öne, arkaya ya da yana eğilirken yaşanana sırt ağrısı, lumbago görülmesi durumunda daha da şiddetli hissedilmekte ve kişilerin aktivite durumunun sınırlanmasına neden olmaktadır.
  • Kalçalarda, bel ve bacaklarda karıncalanma hissi.
  • Lumbago görülen kişilerde, sırt ağrısı ve kas spazmı yaşanması çok akut bir hal alarak, kişilerin duruş bozukluğu yaşamasına neden olabilmektedir.

Lumbago belirtileri arasında nadiren de olsa, acil tıbbi bakım gerektiren belirtiler gözlemlenebilmektedir. Mesane ve bağırsak kontrolü sırasında güçlük yaşanması, bacakların uyuşması ve bacakların gücünü kaybetmesi gibi durumlar kesinlikle dikkate alınmalı ve acilen bir uzmana başvurulmalıdır.