Lipom

Lipomlar, yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde ortaya çıkabilir ve en yaygın olarak boyun, göğüs, sırt, omuz, kol ve uyluklarda görülebilir. Bazen lipomlar vücudun içinde büyür ve orada olduklarının farkında olmayabilirsiniz.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-11-03 15:01:51
Güncellenme Tarihi

Lipom nedir ?

Lipom , genellikle yağ dokusundan yapılan, deri altında oluşan iyi huylu bir kitledir . Genellikle yavaş büyürler ve deri tabakası ile altındaki kas tabakası arasında bulunurlar.

Lipomların nedeni genellikle bilinmez, ancak bazı aile üyelerinde daha sık görülür. Bu nedenle genetik bir eğilimi olduğu düşünülmektedir. 40 ila 60 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülürler.

Lipomlar, yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde ortaya çıkabilir ve en yaygın olarak boyun, göğüs, sırt, omuz, kol ve uyluklarda görülebilir. Bazen lipomlar vücudun içinde büyür ve orada olduklarının farkında olmayabilirsiniz.

Çoğu durumda, insanlarda sadece 1 veya 2 lipom görülür. Bununla birlikte, bazen, ailesel çoklu lipomatozis gibi nadir görülen kalıtsal hastalıklar nedeniyle bazı kişilerde çok sayıda lipom bulunur.

Lipomların belirtileri nelerdir?

Lipomlar belirtileri tipik olarak şu şekilde görülür:

  • Yumuşak (hamur kıvamında)
  • Küçük (1cm) ama büyüyebilir (5-10cm)
  • Cilt altında hareketli
  • Yavaş büyüyen
  • Ağrısız, ancak büyürlerse veya sinirlere baskı yaparlarsa ağrılı hale gelebilir.

Lipomlar nasıl tedavi edilir?

Ağrılı olmadıkça çoğu lipomun çıkarılması gerekmez. Bazı kişilerde lipomlar görünür bir noktada ise kozmetik nedenler ile çıkarılabilir. Bir lipomu çıkarmanın en yaygın yolu, onu cerrahi olarak çıkarmak veya liposuction kullanmaktır. 

Ameliyatın olası komplikasyonları arasında enfeksiyon, kanama, ağrı, yara izi veya lipomun tekrarlaması sayılabilir.