Lenfadenopati

Lenf düğümlerinin büyümesi diğer adı ile Lenfadenopati, vücudun lenf bezlerini etkileyen, lenf düğümlerinin boyut, kıvam (dokunduğunuzda ki his) veya sayı açısından anormal olmasına neden olan bir durum veya hastalığı ifade eder.
Aile Hekimliği
Hangi Bölüm
2022-10-03 22:58:06
Güncellenme Tarihi

Lenfadenopati Nedir ?

Lenf düğümleri bağışıklık sisteminin normal bir parçasıdır. Lenf düğümleri, vücudun her yerinde bulunan küçük, tipik olarak bezelye büyüklüğünde bezlerdir. Vücutta sadece boyun, kol altları ve kasıktaki lenf bezleri olmak üzere genellikle hissedilebilen yaklaşık 600 lenf nodu vardır.

Lenfadenopati, vücudun lenf bezlerini etkileyen, lenf düğümlerinin boyut, kıvam (dokunduğunuzda ki his) veya sayı açısından anormal olmasına neden olan bir durum veya hastalığı ifade eder.

Lenf Bezleri Neden Şişer ?

Lenfadenopati genellikle çok büyük oranda enfeksiyonlardan kaynaklanır. Viral enfeksiyonlar genellikle lenf düğümlerinin boyutlarının artmasının bir nedenidir. Viral bir enfeksiyon nedeniyle sayısı veya boyutu artan lenf düğümleri bir veya iki hafta içinde normal boyutlarına döner.

Boyut veya sayı olarak artan lenf düğümlerinin daha ciddi başka nedenleri de vardır. Bazı kanser türleri lenf bezlerinde başlayabilir (örneğin, Hodgkin Lenfoma : Sklerozan tip) veya vücudun diğer bölgelerinden lenf bezlerine ( meme kanseri gibi) yayılabilir. Lenf bezi büyüyen ve geçmeyen kişilerde alınan örneklerde lenf bezi büyümesinin nedeni olarak %1 kansere bağlı neden bulunmuştur.

Bunun dışında otoimmun hastalıklar ( Behçet Hastalığı , Sarkoidoz )  lenf büyümesine neden olabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim ?

Bütün tespit edilen lenf bezi büyümelerinin aile hekimi tarafından kontrol edilmesi gereklidir.