Lateral epikondilit

Tenisçi dirseğinden muzdarip insanların sadece % 5'inin yaralanması tenis sproru ile ilişkilendirdiği unutulmamalıdır! Tendonu sürekli olarak çalıştıran kasılma yöntemleri , lateral epikondilitin birincil nedenidir.
Ortopedi
Hangi Bölüm
2022-12-10 15:10:27
Güncellenme Tarihi

Lateral epikondilit nedir?

Tenisçi Dirseği, olarak da bilinen lateral epikondilit; dirsekte ağrı ile kendini gösteren, biceps tendonunun aşırı kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan bir sendromudur. Önkolun ekstansör kaslarını içeren tendonların hasarıdır. Bu kaslar, distal humerusun (ön kol kemiği ) lateral epikondiler bölgesinden kaynaklanır.

Tenisçi dirseğinden muzdarip insanların sadece% 5'inin yaralanması tenis sproru ile ilişkilendirdiği unutulmamalıdır! Humerus üzerindeki bağlantının yakınındaki tendonu sürekli olarak çalıştıran kasılma yöntemleri, lateral epikondilitin birincil nedenidir. 

Bilgisayar kullanımı, ağır kaldırma ve tekrarlayan titreşim gibi tekrarlayan üst kol aktivitelerinde sıklıkla görülür. İsmine rağmen, bu hastalık durumu basketbol, yüzme ve ağırlık fırlatma etkinlikleri gibi diğer sporlarda da yaygın olarak görülebilir. 

Elektrik teknisyenleri, marangozlar, bahçıvanlar, masa başı işleri gibi işlerinde tekrarlayan tek taraflı hareketleri olan insanlar da bu durumla yaygın olarak karşılaşır.

Belirtiler?

Lateral epikondilit belirtileri, genellikle ilk aşamada dirseğin dışından ön kola ve bileğe yayılabilen bir ağrı ile başlar. Ağrı genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve bileğin tekrar tekrar uzatılmasıyla (elinizin arkasını ön kolunuzun arkasına doğru hareket ettirerek) veya önkolun dönmesiyle daha da kötüleşir.

Şiddetli vakalarda, lokal şişlik olabilir ve yumruk yapmak, el sıkışmak, evrak çantası veya bakkal gibi çantalar taşımak, tencere kaldırmak veya muslukları açmak gibi bazı aktiviteler ağrılı olabilir.

Tenisçi dirseğine ne sebep olur?

Lateral epikondilit bileği geriye bükmekten (uzatmak) ve eli kaldırmaktan sorumlu kasların aşırı kullanımından kaynaklanan tendon liflerinin dejenerasyonuna (Biceps Tendonu) bağlıdır. Genellikle 35 ile 55 yaşları arasındaki kişilerde görülür, ancak diğer yaş gruplarında da görülebilir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi

Tenisçi dirseği diğer adı ile lateral epikondilit genellikle tedaviye ihtiyaç duymayacak şekilde dinlenme, bölgeye soğuk kompres ve ağrı kontrolü için verilen ağrı kesiciler ile ek bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşebilir. Aktif bir yaşam süren kişilerde dirsek fonkisyonlarını azaltmak için ortopedik dirsek atelleri kullanılabilir.
Hastalara uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleri arasında :

  • Eklem içine uygulanabilecek steroid enjeksiyonları,
  • ESWT şok dalga terapisi ile bölgede iyileşme süresini kısaltmak
  • PRP( Trombositten zengin plazma) hasarlı bölgede iyileşmeyi hızlandırabilir. Bunun gibi ek tedavi yöntemleri düşünülebilir.   

Bütün tedavi seçenekleri ile 6 - 12 ay arasında yeterli başarı sağlanamayan hastalarda cerrahi seçenek düşünülür. Açık veya kapalı cerrahi yöntemler ile tenisçi dirseği onarımı sağlanır.