Kolonda Polip

Bağırsak polipleri bütün insanlarda görülebilir, ancak 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır. Tüm nüfusun yaklaşık dörtte birinde yaşamları boyunca bağırsak poliplerine rastlanabilir.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-11-02 23:22:35
Güncellenme Tarihi

Kolon Polipleri Nedir ?

Bağırsak polipleri ( Kolon Polipleri ), kolonun (kalın bağırsak) veya rektumun iç yüzeyindeki küçük büyümelerdir. Nüfusunun % 15-20'sini etkileyen bir hastalıktır. Bu büyümeler genellikle iyi huyludur. Ancak bazı durumlar da kanserleşme eğilimi gösterebilirler.

Bağırsak Polipleri genellikle 1 cm'den küçüktür, ancak birkaç santimetreye kadar büyüyebilirler. Çeşitli formları vardır. Adenomatöz (neoplastik) polipler en büyük endişe kaynağıdır ve kanserleşme olasılığı vardır.

Bağırsak polip türleri

En yaygın 2 polip türü adenomlar ve hiperplastik poliplerdir.

  • Adenomlar (adenomatöz polipler): Bunlar genellikle küçüktür, çapları bir cm'den küçüktür; kansere dönüşme riski vardır; Çoğu bağırsak kanseri, 5 ile 15 yıl içerisinde var olan bir adenomdan gelişir.
  • Hiperplastik polipler : bu polipler çok küçüktür, genellikle çapı yarım santimetreden küçüktür; Çok nadir durumlar hariç, genellikle kansere dönüşmedikleri için genellikle zararsız olarak kabul edilirler.

Bağırsak poliplerinin belirtileri nelerdir?

Çoğu durumda, polipler herhangi bir belirtiye neden olmazlar ve genellikle tesadüfen keşfedilirler (örn. rutin bağırsak taraması veya başka bir inceleme sırasında).

Ancak bazen daha büyük polipler (boyu bir santimetreden büyük olanlar) bazı belirtilere neden olur. 

Kolon polipleri belirtileri :

  • Rektal kanama.
  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik (dışkıda mukus; bir haftadan uzun süren kabızlık veya ishal).
  • Dışkı renginde değişiklik (dışkı siyah veya kanlı görünebilir).
  • Kramplı karın ağrısı, bulantı veya kusma.

Bağırsak polipleri kimlerde görülür?

Bağırsak polipleri bütün insanlarda görülebilir, ancak 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır. Tüm nüfusun yaklaşık dörtte birinde yaşamları boyunca bağırsak poliplerine rastlanabilir.

Polipler aile üyeleri arasında geçiş gösterebilir, bu nedenle bir aile üyesinde polip varsa diğer aile üyelerinde polip geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ailesinde bağırsak kanseri öyküsü olan kişilerde de polip gelişme olasılığı daha yüksektir.

Bir kişinin bağırsak polipleri oluşma riskini artırabilecek diğer nedenler:

Kolon polipleri nasıl teşhis edilir?

Çoğu zaman hiçbir belirti olmadığı için, bağırsak polipleri genellikle bir bağırsak kanseri tarama testi veya başka bir nedenle bağırsak incelemesi sırasında bulunur. Bağırsak poliplerinin çoğu , kolonun tüm bölümlerine bakan bir araştırma türü olan kolonoskopi ile bulunur . 

Kolonoskopi, rektuma ince, esnek bir tüp yerleştirmeyi içerir. Kolonoskop olarak bilinen tüpte bir ışık ve kamera takılıdır, böylece görüntüler bir ekrana aktarılabilir ve doktor herhangi bir polip görebilir. Tüp, kolonun tüm uzunluğunu incelemek için yeterince uzundur ve ayrıca doktorun polipi incelemek veya çıkarmak için doku örnekleri almasına izin verir.

Bazen, sigmoidoskopi (kolonoskopi gibi, ancak rektumu ve kolonun alt kısmını incelemek için daha kısa bir tüp kullanır) gibi diğer testlerle bir bağırsak polipi teşhis edilir.

50 yaş üstü ve polip veya bağırsak kanseri geliştirme riski daha yüksek olan kişiler, polipleri ve bağırsaktaki diğer değişiklikleri kontrol etmek için düzenli bağırsak taraması gerektirir.

Bağırsak polipleri nasıl tedavi edilir?

Bağırsak polipleri, belirtilere neden olmasalar bile genellikle çıkarılır. Polipin çıkarılması, bağırsak kanseri gelişimini en aza indirmeye yardımcı olur.

Bağırsak polipleri kolonoskopi işlemi sırasında çıkarılabilir. Polipleri çıkarmak için nadiren ameliyat gerekir, ancak polipler çok büyükse veya kolonoskopi sırasında güvenli bir şekilde ulaşılamıyorsa gerekli olabilir.

Çıkarıldıktan sonra polip, herhangi bir kanser belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için bir patoloji laboratuvarına gönderilir. Laboratuvar ayrıca polipin tamamen çıkarılıp çıkarılmadığını veya tekrar büyüme şansı olup olmadığını da söyleme şansına sahiptir. Herhangi bir kanser belirtisi bulunursa, daha ileri tedavi gerekebilir.

Kolon polipleri önlenebilir mi?

Ülkemizde 50 ve 70 yaş aralığında olan kişilere Kolorektal Kanser Tarama Programı uygulanmaktadır . Her iki yılda bir dışkı içerisinde gizli kan (GGK) 10 yılda bir kolonoskopi 10 yılda bir tekrarlanır. Bu tarama programları ile erken aşamada tespit edilebilir.

Ayrıca :

  • Lif oranı yüksek ve yağ oranı düşük sağlıklı bir beslenme.
  • Sigara içmeyi bırak.
  • Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun.
  • Alkol alımını azaltın.