Koledokolitiazis

Sindirime yardımcı olan safra kesesi, karaciğerin altında bulunan küçük bir organdır. Asıl fonksiyonu yağ sindirimini yapan, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depo etmektir. Safra taşlarının büyüklükleri değişkendir.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-11-03 14:49:03
Güncellenme Tarihi

Koledokolitiazis nedir ? ( Safra kanalı taşı )

Koledokolitiazis, safra kanalı içerisinde taş bulunduğunda ortaya çıkan hastalık olarak tanımlanabilir. Safra kesesi taşlarının safra kanalına düşmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Koledok adı verilen safra kanalına ek olarak bazı durumlarda kistik kanal ve ortak hepatik kanallara da safra taşı düşebilir. Safra taşının kanallara düşmek yerine safra kesesi içerisinde kalması durumunda ise tıbbi olarak kolelitiazis şeklinde isimlendirilen hastalık ortaya çıkmaktadır.

Sindirime yardımcı olan safra kesesi, karaciğerin altında bulunan küçük bir organdır. Asıl fonksiyonu yağ sindirimini yapan, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depo etmektir.

Safra taşlarının büyüklükleri değişkendir. Mikroskobik büyüklüklerden ceviz büyüklüğüne kadar farklılık gösterebilmektedir. Özellikle boyutu büyük taşlar direkt olarak kanala düşmesi durumunda safra kanallarını tamamen tıkayabilir.

Belirtileri

Safra içerisinde ki taş ile safra kanalı içerisinde ki taş benzer belirtilere neden olur.

 Koledokolitiazis belirtileri aşağıda ki gibi sıralanabilir :

  • Karın ağrısı, özellikle sağ üst kısımda
  • Kusma veya mide bulantısı
  • Eğer safra kanalı tıkanırsa, sarılık gibi belirtiler ortaya çıkabilir
  • Sırt ağrısı veya sağ omuza yayılan ağrı ortaya çıkabilir.

Tedavi

Safra kanalı içerisinde içerisinde bulunan taş safra kanalını ( koledok ) tıkadığı hastalarda  ERCP planır. ERCP işlemi ile ağızdan bir hortum sokulur ve safra kanalına ulaşılarak safra kanalı tıkanıklığı giderilmeye çalışılır.