Kol Kırığı

Humerus kırıklarının çoğuna üst kola doğrudan darbe neden olur. Bu genellikle bir motorlu taşıt kazası veya yüksek bir noktadan düşmeden kaynaklanır. Ön kol kırıldığında ise radius veya ulna kemikleri kırılabilir.
Ortopedi
Hangi Bölüm
2022-12-10 14:50:56
Güncellenme Tarihi

Kol Kırığı Nedir?

Bir kemik kırıldığında veya çatladığında, yaralanmaya kırık denir. Kolda, en çok üç kol kemiğinden en sık radius kemiğinin distal uç kırıkları görülmektedir. Üç kol kemiği kolun omuzdan sonra gelen ilk kemiği humerus , kolun dirsekten sonra gelen iki kemiği radius ve ulna'dır.

Humerusun kırıkları (üst kol kemiği)

Humerus, omuzdan dirseğe uzanan kemiğidir. Humerus kırıklarının çoğuna üst kola doğrudan darbe neden olur. Bu genellikle bir motorlu taşıt kazası veya yüksek bir noktadan düşmeden kaynaklanır.

Humerus düşük etkili düşme nedeniyle kırılırsa, bu kemiğin osteoporoz veya kanser gibi bir hastalık tarafından zayıfladığı anlamına gelebilir. Bunlara patolojik kırıklar denir. Üst kol kemiğinin kansere bağlı kırıkları yaşlılarda daha sık görülmektedir. Humerusun travmaya bağlı kırıkları ise daha çok genç insanları etkilemektedir.

Radius ve Ulna kırıkları (önkol kırıkları)

Radius ve ulna olmak üzere iki kemik içerir. Her ikisi de dirsekten bileğe uzanır. Radius, kolun başparmak ile aynı hizasındadır. Ulna küçük parmağın yanındadır.

Önkol kırıldığında, radius veya ulna tek başına kırılabilir veya her iki kemik de kırılabilir. Önkol kırıkları genç yaşlarda sporla ilgili bir yaralanma olarak yaygındır. Osteoporoz, önkol kırığı olan yaşlı insanlar için yaygın bir risk faktörüdür.