İnguinal Herni

Kasık bölgesinde kitle veya şişlik ile kendini gösteren; zayıflamış karın duvarından, bağırsak dokusunun basıncı ile kas dokusunun yırtılması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İnguinal herni yani kasık fıtıklarının en önemli tedavisi cerrahidir.
Üroloji
Hangi Bölüm
2023-01-11 00:09:49
Güncellenme Tarihi

İnguinal Herni Nedir? (Kasık fıtığı)

Kasık fıtığı (Kasık fıtığı) en yaygın fıtıktır  (tüm fıtıkların yaklaşık% 70'i kasık fıtıklarıdır). Karnın alt bölümünün kasık bölgesinde normalde karın ve iç organların iç yüzeyini yerinde tutan karın kas duvarındaki yırtılmaya bağlı olarak oluşur.

Nedenleri Nedir ?

Bir çok faktörün neden olabileceği zayıflamış karın duvarından, bağırsak dokusunun basıncı ile kas dokusunun yırtılması ile fıtık meydana gelir. Karın duvarının zayıflmasına ve yırtılmasına neden olabilecek bazı durumlar:

  • Hamilelik
  • Obezite
  • Ağır kaldırma
  • Öksürük
  • Kabızlık nedeniyle ıkınmaya bağlı olarak.

Belirtileri Nedir ?

İnguinal herni (Kasık fıtığı) belirtileri hastalarda şu şekilde görülebilir:

  • Kasık bölgesinde kitle veya şişlik
  • Sokrotumda (testsileri çevreleyen kese) şişlik

Kasık bölgesinde ele gelen şişlik, öksürük veya ıkınma gibi eylemler ile daha büyük boyutlara gelebilir.

İnguinal herni Tedavisi ?

İnguinal herni diğer adı ile kasık fıtıklarının tek tedavisi cerrahidir. Açık veya kapalı (laparoskopi) cerrahi operasyon ile tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi işlemde fıtıklaşan bölge düzeltilecek ve zayıflamış kas duvarını güçlendirmek için en ideal yama materyali olarak düşünülen polipropilen mesh diye tabir edilen plastik materyal ile zayıflamış kas dokusu daha sağlam bir yapıya kavuşturulacaktır.

Ne kadar sürede iyileşirim?

Bir iki gün içerisinde evinize gidebilir. Çalışma koşullarına bağlı olarak 2 ile 4 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. 6 hafta boyunca ağır bir yük kaldırmamalı, çok kısa zaman düzenli egzersiz ve normal günlük yaşantınıza dönmek için çaba sarf etmelisiniz.

Hastalar için genellikle tam düzelme sağlanır. Ancak kasık fıtığının aynı bölgeden tekrarlama riski her zaman mevcuttur.