Hirrchprung Hastalığı

Normalde bağırsaktaki kaslar, dışkıyı rektuma itmek için ritmik olarak hareket eder. Hirschsprung hastalığında, bu kasları kontrol eden sinirler bağırsağın bir kısmında eksiktir. Bu, dışkının her zamanki gibi bağırsaktan atılamayacağı anlamına gelir.
Çocuk Cerrahisi
Hangi Bölüm
2022-10-12 00:26:08
Güncellenme Tarihi

Hirschsprung Hastalığı nedir ?

Hirschsprung hastalığı, şiddetli kabızlığa ve bağırsak tıkanmasına yol açabilen, en yaygın kalın bağırsak (kolon) olmak üzere, nadir görülen bir bağırsak hastalığıdır. Hirschsprung hastalığı her 5.000 bebekten birini etkiler.

Normalde bağırsaktaki kaslar, dışkıyı (gaitayı) rektuma itmek için ritmik olarak hareket eder. Hirschsprung hastalığında, bu kasları kontrol eden sinirler (ganglion hücreleri) bağırsağın bir kısmında eksiktir. Bu, dışkının her zamanki gibi bağırsaktan atılamayacağı anlamına gelir.

Bağırsağın etkilenen kısmının uzunluğu çocuktan çocuğa değişir. En sık rektum veya sigmoid kolon (kalın bağırsağın son kısımları) etkilenir. Kolonun tamamı etkilendiği durumlar çok nadirdir. Hastalar bağırsağın etkilenen bölümlerinin cerrahi olarak çıkarılması ile tedavi edilir.