Hidradenitis suppurativa

Hidradenitis suppurativa'nın nedeni bilinmemektedir. Deride tıkanmış kıl köklerinde oluşan bakterilerin varlığına abartılı bir inflamatuar yanıt olduğu düşünülmektedir.
Deri Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-16 20:45:15
Güncellenme Tarihi

Hidradenitis Suppurativa nedir ?

Hidradenitis süpürativa, özellikle derinin ter bezlerini içeren koltuk altı ve kasık böllgesinde görülebilen; nükseden ve kalıcı olan, sıklıkla kronik cerahatli akıntı, sinüs oluşumu ve yara izine ilerleyen ağrılı, iltihaplı cilt nodülleri ile karakterize kronik iltihaplı bir deri hastalığı olarak tanımlanır.

Hastalık yetişkin yaşamı boyunca sıklıkla devam eder. Bazen kadınlarda menopozdan sonra daha az şiddetli hale gelir.  Avrupa ülkelerinde  yapılan çalışmalar % 1-4 oranında toplumda görülebieceği gösterilmiştir.

Nedenleri ?

Hidradenitis suppurativa'nın nedeni bilinmemektedir. Deride tıkanmış kıl köklerinde oluşan bakterilerin varlığına abartılı bir inflamatuar yanıt olduğu düşünülmektedir.

Hastalığın oluşum mekanizmasında genetiğin önemli bir etken olduğu düşünülektedir. Bakteriler hastalığın oluşumunda bir etken olarak düşünüldüğü için, tedavide antibiyotikler kullanılabilir.

Bununla birlikte, bakteriler bu durumun birincil nedeni değildir. Obezite, sigara ve stres gibi diğer faktörler de rol oynar.

Tedavi

Hidradenitis suppurativa tedavisi genellikle hayat boyu sık tekrar eden zor bir hastalıktır. Tedavi içerisinde bir çok etken yer alır. Bu tedaviler :

  • Antibiyotik kullanımı
  • Antiseptik solüsyonlar ile bölgenin düzenli olarak temizlenmesi
  • Retinoid kullanımı, hücre yenilenmesini artıran A vitamini bazlı ilaçlardır
  • İmmünosupresif tedaviler, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar
  • Steroid kullanımı
  • Ameliyat.