Halluks Valgus

Halluks Valgus oluşmasının nedenleri eklemlerin zayıflamasına neden olan genetik eğilim veya osteoartrit veya romatoid artrit gibi eklem problemlerine dayanabilir. Ancak bu ayak deformitesinin kesin nedeni bilinmemektedir.
Ortopedi
Hangi Bölüm
2022-12-10 00:02:08
Güncellenme Tarihi

Halluks Valgus nedir ?

Halluks valgus toplum içerisinde en sık görülen ayak deformitesidir. İlk metatarsofalangeal (Ayak baş parmağı) eklemin etkilendiği ve sıklıkla önemli fonksiyonel sakatlık ve ayak ağrısının eşlik ettiği ilerleyici ayak deformitesidir.

Genel popülasyonda halluks valgus prevalansı yüksektir (18-65 yaş arası yetişkinlerin% 23'ü ve 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerin% 35,7'si). Kadınlarda (kadınlarda% 30 - erkeklerde% 13) ve yaşlılarda (% 35.7) daha yüksek prevalans vardır.

Nedenleri

  • Bu eklemin zayıflığına genetik bir eğilim
  • Osteoartrit veya romatoid artrit gibi eklem problemleri.

Çoğu durumda, neden bir Halluks Valgus geliştiği tam olarak bilinmez.

Belirtileri

Halluks valgus belirtileri hastalarda şu şekilde görülebilir:

  • Ayak başparmağı ekleminin ağrı ve sertliği
  • Ayak başparmağı ekleminin şişmesi,  ayak başğarmağı o kadar genişleyebilir ki yeterince geniş ayakkabı bulmak zor olabilir
  • Yürümede zorluk
  • Ayak başparmağında şişlik.

Halluks Valgus Tedavisi

Hastalığın tedavisinde ilk planda cerrahi olmayan tedaviler seçilir. Kullanılacak çeşitli ortopedik ayakkabılar ve tamponlar ile bu bölgede enfeksiyon oluşumu ve ağrının önüne geçilmesi düşünülür.

Hasta eğer cerrahi olmayan seçenek ile yeterli faydayı görmediyse cerrahi seçenek düşünülür. Cerrahi seçenekte ilk amaç hastanın ayak baş parmağında ki anatomik bozukluğu gidermek ve ayak baş parmağının fonksiyonunu yeniden kazandırmaktır.