Göz Kapağı Kisti

Göz kapağında “şalazyon” veya “meibom kisti” adı verilen daha küçük ama daha katı bezelye büyüklüğünde bir göz kapağı kitlesi oluşturabilir. Bu tür kistler çok yavaş geçer, kendiliğinden bazı durumlarda iyileşmeyebilir.
Göz Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-13 22:40:01
Güncellenme Tarihi

Göz Kapağı Kisti nedir ?

Göz kapaklarında, salgılarını gözlerin yüzeyine boşaltan ve gözyaşı salgısının çok hızlı buharlaşmasını önlemek için gerekli olan özel yağ üreten bezler ( meibom bezleri ) bulunur.

Meibom bezlerinin kanalları tıkandığında ortaya çıkan yağ parçacığı, bir 'yabancı cisim' olarak işlev görebilir ve bu da iltihaplanma ve göz kapağında hızla genişleyen kırmızımsı bir yumruya neden olabilir. 

Göz kapaklarının kenarındaki iltihaplanma ( blefarit ) olduğunda daha olasıdır. Bazen tek bir kapakta bu tür iki veya daha fazla kist olabilir ve birden fazla göz kapağı tutulabilir. Zamanla, iltihap kendiliğinden düzelme eğilimindedir.

Göz kapağında “şalazyon” veya “meibom kisti” adı verilen daha küçük ama daha katı bezelye büyüklüğünde bir göz kapağı kitlesi oluşturabilir. Bu tür kistler çok yavaş geçer, kendiliğinden bazı durumlarda iyileşmeyebilir. Bu durumda  genellikle cerrahi olarak çıkarılması gerekir.