Fimozis

Bebeklerde ve küçük çocuklarda fimozis normaldir, ancak daha büyük çocuklarda yara izine neden olan bir cilt rahatsızlığının sonucu olabilir.Belirtilere neden olmadıkça genellikle bir sorun değildir.
Çocuk Cerrahisi
Hangi Bölüm
2022-10-11 23:51:50
Güncellenme Tarihi

Fimozis nedir ?

Fimozis, sünnet derisinin penis başının (glans) üzerinden geri çekilemeyecek kadar sıkı olduğu bir durumdur.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda fimozis normaldir, ancak daha büyük çocuklarda yara izine neden olan bir cilt rahatsızlığının sonucu olabilir. Belirtilere neden olmadıkça genellikle bir sorun değildir.

Fimosisin idrar yapmada güçlük, damla damla idrar yapması veya idrar yaparken penis ucunda balonlaşma gibi sorunlara yol açtığı durumlarda acil tedavi gerekir. Sünnet yapılması ile sorun çözülür.

Diğer ülkelerde genellikle fimozis sünnet işlemine girişilmeden topikal steroid kremleri ve ek tedaviler ile sünnet işlemine ihtiyaç duyulmadan tedavi edilir. Sünnet işlemi tedavilere yanıt vermeyen hastalarda düşünülür.

Ülkemizde ise sünnet zaten yapılan bir işlem olduğu için fimozisli çocuklarda ilk tedavi yöntemi ufak bir cerrahi işlemle penis ucunda ki cilt katlantısının alınmasıdır ( Sünnet işlemi ).