Faset Sendromu

Beldeki faset ağrısına tipik olarak yaşlanmaya bağlı osteoartritin sebep olduğu söylenebilir. Yaşlandıkça omurgayı destekleyen yapılar zamanla yıpranır. Bu dejenerasyon bel ağrısına yol açar.
Fizik Tedavi Bölümü
Hangi Bölüm
2022-10-23 21:51:17
Güncellenme Tarihi

Faset Sendromu nedir ?

Omurgada bel kemiklerini birbirine bağlayan eklemlere genel olarak faset eklemler denir. Her bir faset eklemin görevi intervertebral disk ile birlikte sağlıklı hareketi stabilize etmektir. Faset eklemlerinin yıpranması yani dejenerasyonu faset sendromuna neden olur.

Faset eklemde meydana gelen dejenerasyon sonucunda sıklıkla sırt ve bel ağrıları yaşanmaktadır. Çünkü bu eklemler sırt ve boynun öne ve arkaya doğru eğilmesine izin verir.

Bel ağrısı dünya genelinde en yaygın görülen sorunlar arasında yer alır ve faset eklem dejenerasyonu sendromu ise bel ağrısının yaygın nedenlerinden biridir.

Lomber vertebrada faset eklem ağrısının en yaygın görüldüğü seviye L4-L5’dir. Sendromun nedenleri etkilenen bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Beldeki faset ağrısına tipik olarak yaşlanmaya bağlı osteoartritin sebep olduğu söylenebilir. Yaşlandıkça omurgayı destekleyen yapılar zamanla yıpranır. Bu eklem dejenerasyonu bel ağrısına yol açar.

Ancak servikal ve torasik faset eklem sendromu yaşlanma ile yakından alakalı değildir. Genellikle travma sonucu oluşur.

Faset Eklem ağrısının Belirtileri Nedir ?

  • Boyun, sırt ve bel ağrısı
  • El veya bacaklarda his kaybı ve karıncalanma
  • Sabah kalkıldığında eklemlerde sertlik

Faset Eklem ağrısı Nedenleri ?

Faset sendromunun en önemli nedeni travmadır. Bir araba kazası veya yüksekten düşme gibi büyük travma olabileceği gibi  kötü duruş, bir yükü kötü pozisyonda kaldırma veya uzun süre oturmanın neden olduğu tekrarlayan küçük travmalar nedeni ile olabilir.

Sırt ve karın bölgesinin temel kasları, egzersiz eksikliği nedeniyle zayıflamış olabilir. Bu kaslar, normal hareket sırasında omurgayı korur ve düzgün duruşa destek görevi görür. Bu kaslarda ki zayıflama, omurga eklem disfonksiyonuna ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca genetik nedenler faset sendromuna neden olabilir.

 Omurga faset eklem problemleri de stresle daha da kötüleşebilir. Bunun olmasının nedeni açık değildir. Ancak stres zamanlarında, özellikle de uzun süreli stres durumunda vücutta dolaşan çeşitli kimyasallardan kaynaklanıyor olabilir. Kronik streste beyindeki ağrı algısının değişerek omurgadaki ağrının kötüleşmesine yol açması da mümkündür.

Faset Sendromu Tedavi

Faset sendromu tedavisinde ilk yaklaşım şu şekilde olabilir.

  • Ağrı kesici ilaç kullanımı (asetaminofen, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, kas gevşeticiler, antidepresanlar)
  • Fizyoterapi ( Sıcak ve soğuk terapi gibi )
  • Akupunktur
  • Gerekli olduğu durumlarda ise psikoterapi.

Diğer tedavi yöntemleri girişimsel yaklaşımları gerektirir.

  • Faset eklem bölgesine steroid enjeksiyonları, epidural olarak bel bölgesinden girilir ihtiyaç halinde ağrı kesicilerde enjeksiyon içerisine dahil edilebilir.
  • Faset Eklem sinir blokajı
  • Ameliyat ile diğer cerrahi seçenekler.