Derinin mantar enfeksiyonu

Mantar cilt enfeksiyonları genellikle doğrudan temas yoluyla yayılır. Bu, giysiler veya diğer eşyalar üzerindeki veya bir kişi veya hayvan üzerindeki mantarlarla temas etmeyi içerebilir.
Deri Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-16 14:51:07
Güncellenme Tarihi

Mantar Enfeksiyonu nedir ?

Derinin mantar enfeksiyonu, ciltdinizin herhangi bir bölümünde mantarların enfeksiyon oluşturmasıdır. Vücudunuzun hangi bölümünde oluştu ise o bölüme göre isimlendirirler.

En Sık görülen Bazı Mantar Tipleri :

  • Tinea Capitis : Saçlı deride görülen mantar enfeksiyonudur.
  • Tinea Pedis : Ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonudur.
  • Tinea Corporis : Özel bölgeler dışında kalan diğer mantar enfeksiyonlarına içine alan genel bir adlandırmadır.
  • Tinea Crusis : Kasık bölgesinde görülen mantar enfeksiyonudur.
  • Tinea Barbea : Sakalları enfekte eden mantar türüdür.
  • Tinea Ungium ( Onikomikoz ) : Tırnakların mantar enfeksiyonudur.

Mantar Enfeksiyonları Neden Olur ?

Mantarlar her yerde yaşar. Bitkilerde, toprakta ve hatta cildinizde bulunabilirler. Cildinizdeki bu organizmalar, bağışıklık sisteminizde bir baskılanma olmadığı veya normalden daha hızlı çoğalmadıkça , tipik olarak herhangi bir soruna neden olmaz.

Mantarlar ılık, nemli ortamlarda geliştiğinden, mantar cilt enfeksiyonları genellikle hava akımı fazla olmayan terli veya nemli bölgelerde gelişebilir. Bazı örnekler ayaklar, kasıklar ve deri kıvrımlarını içerir.

Genellikle bu enfeksiyonlar da kaşıntılı olan ciltte pul pul döküntü veya renk değişikliği görünür . Bazı mantar cilt enfeksiyonları çok yaygındır. Enfeksiyon kişiyi rahatsız edici olsa da, genellikle ciddi değildir.

Mantar cilt enfeksiyonları genellikle doğrudan temas yoluyla yayılır. Bu, giysiler veya diğer eşyalar üzerindeki veya bir kişi veya hayvan üzerindeki mantarlarla temas etmeyi içerebilir.

Mantar cilt enfeksiyonlarının belirtileri

Mantar enfeksiyonunun belirtileri, ona neden olan mantar veya mayanın türüne ve nerede olduğuna bağlıdır. Cildinizde, saçınızda veya tırnaklarınızda rahatsızlığa neden olabilecek veya olmayabilecek değişiklikler fark edebilirsiniz. Mantar vücudunuzun sadece bir bölgesini veya birkaç bölgesini etkileyebilir.

Mantar cilt enfeksiyonları çeşitli cilt döküntülerine neden olabilir. Cildiniz:

  • Kırmızı, pullu ve kaşıntılı olmak
  • Kuru cilde benzer ince bir ölçek üretir
  • İrin dolu lekelerle kırmızı ve ağrılı hale gelir

Mantar döküntüleri bazen sedef hastalığı ve egzama gibi diğer cilt rahatsızlıklarıyla karıştırılabilir . Bununla birlikte, bu koşullardan farklı olarak, mantar cilt enfeksiyonları, genellikle yamanın merkezinde olduğundan daha fazla sınır çevresinde iltihaplı görünür.

Mantar tırnak enfeksiyonlarının genellikle hiçbir belirtisi yoktur. Ancak zamanla, ayakta durmayı, yürümeyi veya egzersiz yapmayı engelleyebilecek ağrıya veya iğne batmalarına neden olabilirler.

Saç derinizdeki mantar enfeksiyonları saçınızın kırılgan hale gelmesine ve kırılmasına neden olarak kel lekeler bırakabilir, ancak genellikle tedaviden sonra tekrar uzar.

Tedavi

Mantar enfeksiyonlarında tedavi antifungal deri merhemleri veya mantar enfeksiyonunun derecesine bağlı olarak ağızdan alınan antifungal hap ile tedavi edilebilir. Doktorunuz tarafından en uygun tedavi seçeneği size sunulacaktır.

Tedavi sırasında özellikle mantar enfeksiyonu gelişen bölgeyi düzenli olarak temizlemeli, nemli bırakmamalı ve bölgenin havalanmasına dikkat etmeliyiz. Tedavinin etkinliği sağlamak adına antifungal ilaçları doktorunuz size önerdiği süre tam olarak kullanmalıyız.