Derin ven trombozu

Derin ven trombozu genellikle baldır ve uyluk kaslarından geçen daha büyük bir damar olan derin venöz bacak damarlarında oluşur. Pelvis veya karın bölgesinde de ortaya çıkabilir.
Kalp Damar Cerrahisi
Hangi Bölüm
2022-11-28 16:42:11
Güncellenme Tarihi

Derin Ven Trombozu (DVT) nedir ?

Derin ven trombozu (DVT), genellikle bacakta olmak üzere vücuttaki derin venöz damar içiresinde gelişen bir kan pıhtısıdır. Bir damarda gelişen kan pıhtıları, venöz tromboz olarak da bilinir.

Derin ven trombozu (DVT), genellikle baldır ve uyluk kaslarından geçen daha büyük bir damar olan derin venöz bacak damarlarında oluşur. Pelvis veya karın bölgesinde de ortaya çıkabilir.

Derin ven trombozu (DVT); bacakta ısı artışı, ağrı ve ödeme neden olabilir. Hayatı tehlike altına sokabilen pulmoner emboliye neden olabilir.

Tedavi

  • Antikoagülan ilaçlar ile kanı sulandırmak ve pıhtı oluşumunu azaltmak
  • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıldığı için düzenli kan testleri
  • Varis çorapları
  • Obezite veya hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz bunun ile ilgili önlemler almak.

DVT Komplikasyonları

Derin ven trombozu (DVT), tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar :

  • Pulmoner emboli: Akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması ile sonuçlanır. Pulmoner emboli hastalalığının oluşumununda en önemli nedenlerden birisi derin ven trombozudur. Bu nedenle DVT hastalarının takibi sırasında nefes darlığı, göğüs ağrısı, yan ağrısı, ani başlayan öksürük veya öksürük ile kan gelmesi durumunda acil olarak hastaneye başvurması önemlidir.
  • DVT ayrıca bacak ülserlerine ve bacak enfeksiyonlarına neden olabilir.