Brakial Nörit

Çoğu durumda, brakiyal nörit birkaç ay sonra kendi kendine düzelir. Yapabileceğiniz en iyi şey sabırlı olmak ve brakiyal nevritin şiddetli ağrısını kontrol etmek için doktorunuzun tavsiyelerini dinlemektir.
Fizik Tedavi Bölümü
Hangi Bölüm
2022-10-23 16:50:13
Güncellenme Tarihi

Brakial Nörit nedir ?

Brakial Nörit, göğüs, omuz, kol ve ele giden sinirleri etkileyen bir periferik nöropati türüdür. Periferik nöropati, beyin ve omurilikten (merkezi sinir sistemi) vücudun diğer bölgelerine sinyal taşıyan ve sinirlerde ağrı veya işlev kaybına neden olan bir hastalıktır. Brakial nörit oldukça nadir bir durumdur.

Brakial nevrit, brakiyal nöropati veya brakiyal pleksus yaralanması olarak da adlandırılır. Akut brakiyal nörit meydana geldiğinde, brakiyal sinirlere verilen hasar aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Başka herhangi bir yaralanma veya hastalık ile ilgili değildir. 

Brakiyal nörite neyin neden olduğu hala net değildir, ancak bunun bir yaralanma ile veya daha önce yaşanmış bir hastalık ile tetiklenen brakiyal sinir dalı üzerindeki bir otoimmun bağışıklık saldırısı ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Brakiyal nörit, esas olarak kol ve eldeki brakiyal pleksusun alt sinir dallarını etkiler. Brakiyal pleksus, omurilikten göğüse, omuza, kollara ve ellere giden bir sinir demetidir. Genellikle vücudun sadece bir tarafını etkiler, ancak diğer sinirleri ve vücudun diğer kısımlarını da içerebilir.

Brakiyal pleksus yaralanmaları türleri:

  • Akut brakiyal nörit. Bu tip brakiyal nörit beklenmedik bir şekilde kendi kendine ortaya çıkar. Brakiyal pleksusun sinirlerinde keskin, şiddetli ağrı ve ardından güçsüzlük veya uyuşma ile karakterizedir. Akut brakiyal nöritin nedeni bilinmemektedir.
  • Brakiyal pleksus yaralanması. Bazı insanlar, yaralanma veya bir travma sonucu olarak brakiyal pleksusa ağrı ve fonksiyon kaybı yaşarlar. Örneğin bebekler doğum sırasında doğum kanalından geçerken brakiyal pleksusa zarar verebilirler.

Belirtileri

  • Şiddetli ağrı, kolun üst kısımlarında veya omuzda hissedilen ağrı keskin veya bıçak saplanır şeklinde tariflenebilir
  • Ağrı vücudun sadece bir tarafında hissedilir
  • Belirtilerin başlangıcı anidir ve herhangi bir travma ile ilişkili değildir.
  • Ağrılı belirtiler birkaç gün ile haftalarca sürebilir ve bunu tipik olarak etkilenen omuz ve kolda uyuşma ve kas güçsüzlüğü hissi izler.
  • İyileşme yavaş ve kademelidir.

Brakiyal nörit nasıl tedavi edilir?

Bazı durumlarda, akut brakiyal nörit zamanla kendi kendine düzelir. Doktorunuz tarafından ağrınız için size kortikosteroid verebilir. Brakiyal nörit bir travmanın sonucuysa ve ameliyat zamanında yapılabiliyorsa, brakiyal pleksus bölgesinin sinirlerini onarmak için ameliyat kullanılabilir.

Brakiyal nörit nasıl teşhis edilir?

Brakial nörit belirtilerin göğüs, omuz, üst sırt veya üst kol bölgesindeki yerleşimi, doktorunuz tarafından brakial nörit lehine değerlendirilirse, sinir hasarının spesifik yapısını ve boyutunu belirlemek için elektromiyografi (EMG) tetkikini yapabilir.

Doktorunuz, kol ağrınızın başka bir hastalık ile ilişkili olabileceğinden şüphelenirse, daha fazla test isteyebilir.

Brakiyal nevrit ile yaşamak

Çoğu durumda, brakiyal nörit birkaç ay sonra kendi kendine düzelir. Yapabileceğiniz en iyi şey sabırlı olmak ve brakiyal nevritin şiddetli ağrısını kontrol etmek için doktorunuzun tavsiyelerini dinlemektir.

Sigara ve alkolden kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak kişiye yardımcı olabilir. Çoğu durumda, bir fizyoterapistle çalışmak, durumu kontrol altına almak için faydalı olur.

Yoga gibi gevşeme teknikleri, stresi doğal olarak gidermenize yardımcı olarak duygusal ve fiziksel belirtilerin hafifletilmesine de yardımcı olabilir.