Anal Fistül

Anal fistülü tedavi etmek için cerrahi işlem hemen hemen her zaman gereklidir. Ameliyat genel cerrahi uzmanı tarafından yapılır. Ameliyatın amacı, fistülden kurtulmak inkontinansa neden olabilecek anal sfinkter kaslarını korumaktır.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-10-31 22:08:37
Güncellenme Tarihi

Anal Fistül Nedir ?

Anal fistül, anal kanalınızın ( kalın bağırsağın son kısmı) iç kısmındaki yüzey ile anüsünüzün yakınındaki deri arasındaki anormal bir küçük kanal veya delikler oluşmasıdır. 

Çoğu anal fistül, anal kanalınızda gelişen bir perianal apseden (İltihablı şişlik) kaynaklanır. İrin, kendi kendine veya cerrahi bir müdahale ile boşaltılabilir. Derinin yüzeyine giden yolda apse tarafından oluşturulan  açıklık kaldığında anal fistül meydana gelir.

Anal fistüle ne neden olur?

Anal fistülün önde gelen nedenleri tıkanmış anal bezler ve perianal apselerdir. Anal fistüle neden olan ancak çok nadir görülen anal fistül nedenleri:

Anal fistül belirtileri nelerdir?

Anal fistülün belirtileri şu şeklilde olabilir:

  • Kendini ilk olarak perianal apse olarak gösterebilir
  • Anüs çevresinde ağrı ve şişlik
  • Anüs çevresindeki bir açıklıktan kanlı veya kötü kokulu akıntı.
  • Tuvalet sırasında ağrı
  • Kanama
  • Ateş, titreme ve genel bir yorgunluk hissi

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuzu görmelisiniz. Anal fistül de ameliyat olmadan hastalığın belirtileri sürekli kötüleşir.

Anal fistül için tedaviler nelerdir?

Anal fistülü tedavi etmek için cerrahi işlem hemen hemen her zaman gereklidir. Ameliyat genel cerrahi uzmanı tarafından yapılır. Ameliyatın amacı, fistülden kurtulmak inkontinansa ( dışkı kaçırma )  neden olabilecek anal sfinkter kaslarını korumaktır.