Amfizem

Amfizem ve kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığını (KOAH) oluşturan iki durumdur. Sigara, KOAH'ın önde gelen nedenidir. Tıbbi tedavi KOAH'ın ilerlemesini yavaşlatabilir. Ancak akciğer dokusunda ki hasar geri çevrilemez.
Göğüs Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-10 17:12:10
Güncellenme Tarihi

Amfizem nedir ?

Amfizem, nefes darlığına neden olan bir akciğer rahatsızlığıdır.  Amfizemli kişilerde akciğerlerdeki hava keseleri (alveoller) zarar görür. Zamanla, hava keseciklerinin iç duvarları zayıflar ve yırtılır.

Birçok küçük hava kesesi yerine daha büyük hava boşlukları oluşturur. Bu, akciğerlerin yüzey alanını ve dolayısıyla kan dolaşımınıza ulaşan oksijen miktarını azaltır.

Nefes verdiğinizde, hasarlı alveoller düzgün çalışmaz. Bu durum alveol içinde ki havanın dışarı çıkmasına engel olur. Temiz oksijenli havanın alveol içine girmesi de bu sebep ile gerçekleşmez.

Amfizemli çoğu insanda ayrıca kronik bronşit vardır. Kronik bronşit, akciğerlerinize hava taşıyan tüplerin (bronşiyal tüpler) iltihaplanmasıdır.

Amfizem ve kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığını (KOAH) oluşturan iki durumdur. Sigara, KOAH'ın önde gelen nedenidir. Tıbbi tedavi KOAH'ın ilerlemesini yavaşlatabilir. Ancak akciğer dokusunda ki hasar geri çevrilemez.

Tedavi

Amfizem akciğerlerde kalıcı hasar olduğu anlamına gelir. Bu kalıcı hasarı düzeltmenin bir yolu yoktur. Ancak akciğerlerinize zarar veren sigarayı bıraktığınız an amfizemin ilerlemesini durdurabilir ve KOAH gelişiminin önüne geçebilirsiniz.

Amfizem sizde nefes darlığı, kronik öksürük veya göğüs ağrısı gibi belirtilere neden oluyorsa, solunum fonksiyon testleri ile akciğer kapasitenizin ölçülmesi gerekebilir. Bu ölçümlere dayanarak Koah teşhisi konulduğunda şu şekilde tedaviler size uygulanabilir.

  • Bronkodilatörler
  • İnhaler steroidler
  • Daha ileri hastalarda BPAP gibi bir solunum maskesi ile dışarıdan basınç ile oksijen verilmesi
  • Son aşamada ise Akciğer organ nakli gerekir.