Akut Farenjit

Farenjit, genellikle viral bir enfeksiyondan veya nadir olarak bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan çok sık görülen bir hastalıktır. Genellikle boğaz bölgesinde ağrı ve kaşınma hissi ayrıca yutma güçlüğüne neden olabilir.
Aile Hekimliği
Hangi Bölüm
2022-09-26 16:02:09
Güncellenme Tarihi

Akut farenjit nedir ?

Farenjit diğer adı ile akut farenjit, farenks olarak da bilinen boğazın arka kısmının iltihaplanmasıdır. Akut faranjit genellikle boğaz bölgesinde ağrı ve kaşınma hissi ayrıca yutma güçlüğüne neden olabilir.

Farenjit, genellikle viral bir enfeksiyondan veya nadir olarak bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan çok sık görülen bir hastalıktır. 

Akut faranjit bir çok kişide bir hafta içerisinde kaybolur.  Genellikle ciddi olmayan bir durumdur, ancak bazı durumlarda ciddi hastalık belirtilerine veya ciddi bir enfeksiyona neden olabilir.

Belirtileri ?

Akut faranjit en sık görülen belirtileri şu şekildedir :
  • Boğaz ağrısı
  • Ses kısıklığı
  • Şişmiş lenf bezleri
  • Ateş
  • Genel Eklem ağrısı
  • Boğaz içerisinde ki şişlik ile beraber ağız içerisinde kırmızı yada beyaz lekeler.

Tedavi ?

Akut farenjit tedavisi nedene bağlıdır. Çok büyük oranda farenjit nedeni virüslerdir. Viral nedenlere bağlı olarak farenjit geçiren kişiler bol sıvı tüketimi ve ağrı kesiciler ile hastalık çok rahat bir şekilde atlatılabilir.

Bazı hastalarda farenjit nedeni bakterilerdir. Bakterileri enfeksiyonu tedavisi için ise doktorunuz tarafından antibiyotikler verilir. Bakterilere bağlı farenjit tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanmadığında nadir olarak kalp kapak sorunları veya kronik böbrek sorunları ortaya çıkabilir.