Akut bronşiyolit

Bronşolit, genelde 12 aylıktan küçük çocukları etkiler. 6 aylıktan küçük bebeklerde en sık hastaneye yatış nedenidir. Solunum yoluna giren ve enfekte eden virüsler viral bronşiyolite neden olur.
Çocuk Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-12 00:35:05
Güncellenme Tarihi

Akut Bronşiyolit Nedir ?

Bronşiolit, alt solunum yollarının akut viral enfeksiyonudur. Genelde 12 aylıktan küçük çocukları etkiler. 6 aylıktan küçük bebeklerde en sık hastaneye yatış nedenidir. Solunum yoluna giren ve enfekte eden virüsler viral bronşiyolite neden olur. Viral bronşiyolit vakalarının çoğu respiratuar sinsityal virüs (RSV) bağlıdır. Viral salgınlar mevsimsel olarak ortaya çıkar. Genellikle 1 yaşın altında ki bebekleri etkiler

Bronşiyol seviyesinde tıkanmaya neden olan öksürük, takipne (hızlı nefes alıp vermek) , iştahsızlık,  mukus üretimi ve iltihapla karakterizedir. Hastalık, hırıltı ve solunum sıkıntısı tipik olarak 3 ila 5. gün arasında zirveye çıkar. Genelikle 7-10 gününde hastalık düzelmeye başlar. Ancak öksürük 4 haftaya kadar devam edebilir.  

Bronşiyolit kendi kendini sınırlayan hastalıktır, ancak prematüre veya altta yatan solunum, kardiyak, nöromüsküler veya immünolojik rahatsızlıkları olan bebeklerde yaşamı tehdit edici olabilir.