Akut Bronkospazm

Bronkospazm, daralmış hava yolları akciğerlerinizden çok fazla hava girmesine veya çıkmasına izin vermez. Bu durum kanınız içerisinde ki oksijen miktarını ve kanınızdan akciğer aracılığı ile çıkan karbondioksit miktarını sınırlar.
Göğüs Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-10 16:54:26
Güncellenme Tarihi

Akut bronkospazm nedir ?

Bronkospazm, akciğerlerinizdeki hava yollarını (bronşları) çevreleyen kasların kasılmasıdır. Bu kaslar kasıldığında hava yollarınız daralır. Astım krizinin oluşmasından önce başlayan ilk süreçtir. Ancak her akut bronkospazm atağının nedeni astım değildir. Örneğin banyoda çok miktarda çamaşır suyu kullanan ve buna maruz kalan kişi akut bronkospazm atağı geçirebilir. Ancak bu süreç bu kişinin astım hastası olduğu anlamına gelmez.

Bu durumu tetikleyecek bir çok neden mevcuttur. Bu nedenler arasında :

  • Sigara dumanına maruz kalma 
  • Özellikle bebeklik döneminde soğuk algınlığı gibi hava yolu enfeksiyonları
  • Hava kirliliği
  • Toz akarları, hayvanlar, polen veya küf gibi alerji tetikleyicileri
  • Sıcak havadan soğuk havaya geçiş dönemlerinde (mevsimsel geçişler)
  • Aşırı egzersiz yapmak.

Daralmış hava yolları akciğerlerinizden çok fazla hava girmesine veya çıkmasına izin vermez. Bu durum kanınız içerisinde ki oksijen miktarını ve kanınızdan akciğer aracılığı ile çıkan karbondioksit miktarını sınırlar.

Bronkospazm genellikle astımı ve alerjisi olan kişileri etkiler. Hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi astım belirtilerine sebep olabilir.